Amit jó tudni!
Mire készülj, ha Máltára utazol?
Lássunk néhány fontosabb tényt és információt a szigetországról!
Málta, mint úti cél
Európa 5., a világ 9. legkisebb országa a Földközi-tengeren, Szicília partjaitól mindössze 93 km-es távolságban. Fővárosa, Valletta egy szabályos négyzetháló szerint felépült félszigeten fekszik, az UNESCO világörökség része.
Három fő szigetből áll (plusz számtalan kisebb lakatlan szigetből): Málta, Gozo és Comino, melyek közül utóbbi szinte lakatlan, de idegenforgalmi szempontból fontos.
Milyen nyelven kommunikálj?
Hivatalos nyelve a máltai és az angol. Mindkettőt szinte mindenki beszéli, illetve a nagyobb szállodákban, turisztikai attrakcióknál az olasz, francia és spanyol nyelvet is sokan megértik. Akkor se lepődj meg, ha a boltban vagy a kávézóban magyarul szolgál ki a pincér!
Időzóna, időmérés
Magyarországhoz viszonyítva nincs időeltolódás. A mediterrán országok lévén a délutáni szieszta időre figyelni kell. A máltai emberek elég lazák, így az idő viszonylatában néha az az érzésem, azt az elvet követik, hogy „Ejj, ráérünk arra!”; úgyis megvár”.
Hogyan juthatsz el Máltára?
A Wizzair és a Ryanair közvetlen járataival Budapestről nagyjából két óra alatt elérhető Luqa, Málta reptere. 2019. áprilisától Debrecenből a Wizzair indít heti kétszer járatot. Bécsből az Air Malta járataival is megközelíthető közvetlenül, érdemes a jegyárakat megnézni itt is.
Szicília és Málta között kompösszeköttetés van heti több alkalommal. Ezeket a járatokat két útvonalon a Virtu Ferries társaság üzemelteti, így elérhető a Valletta – Catania és a Valletta – Pozzallo útvonal.
Hogyan fedezheted fel a szigeteket?
Mivel hosszú időn keresztül brit gyarmatbirodalom volt, 1964-ben vált függetlenné, 1974-ben jött létre a Máltai Köztársaság, és 1979-ben hagyta el az utolsó brit hadiflotta a szigetet, ezért sok emlék még megmaradt a britektől, mint például a bal oldali közlekedés.
A szigeteken a tömegközlekedést a busz szolgálja ki, nincs se vonat, se metró, se villamos. Málta és Gozo között kompok biztosítják a közlekedést, illetve Cominora kishajóval juthatunk el.
Autót bérelni érdemes, de csak biztos bal oldali vezetési tudással. A parkolóhelyek száma nagy probléma a szigeten, így főszezonban ez okozhat kellemetlenségeket. Robogó, quad és kerékpár bérlésére is van lehetőség, de ezt leginkább Gozon érdemes, persze ott is csak körültekintően.
Ha nem akarsz elektronikai kütyük nélkül maradni
A konnektorok használatához átalakító szükséges, 240 V feszültség és háromágú aljzatok vannak a legtöbb helyen (mint az Egyesült Királyságban). Felújított 4- és 5‑csillagos szállodákban ez már kevésbé gond, de inkább legyetek felkészültek.
Mivel fizethetsz?
Málta az EU tagja és a Schengeni övezethez tartozik. Hivatalos fizetőeszköze az EURO, bankkártyát hasonlóan az itthoniakhoz szinte mindenhol elfogadnak. Jó tanács: mindig legyen nálatok apró a buszozáshoz, nyilvános WC használatához, és kisebb boltokban is jól tud jönni.
Mikor utazz?
Az időjárást tekintve Málta éghajlata melegebb, mint Magyarországé, így a téli hónapokban is ideális úti cél lehet. A legcsapadékosabb időszak általában január közepétől március elejéig tart. A nyár kifejezetten meleg, kevés az árnyékot adó növényzet, viszont gyönyörű tengerpartokkal rendelkezik. Kirándulásokra, városnézésekre a legideálisabb április-május, illetve szeptember-november. A tenger június végétől-júliustól egészen október elejéig fürödhető kelet-európai mércével mérve.
Mi már minden évszakot kipróbáltunk, és bármilyen is az időjárás, a napot tartalmasan és élménytelien el lehet tölteni, csak tájékozódj a lehetőségekről!
És, hogy
- mit lehet Máltán látni,
- mit érdemes csinálni,
- miket együnk-igyunk, és
- milyen itt az élet?
Kövessétek a blogot, illetve Facebook-oldalunkat, igyekszem érdekes blogbejegyzések, képek és videók formájában egy kis ízelítőt adni nektek mindenről!
Kérdésetek van?
Segítségre lenne szükségetek a máltai utazásotok tervezésénél?
Keressetek bizalommal az [email protected]maltaegyelmeny.hu e‑mail címen vagy Facebook-üzenetben!